Інтерв'ю з Володимиром Москаленком, мером Коростеня, про підтримку литовського міста-побратима Укмерге

Дата: 12.01.2023

Автор: Дмитро Клименко

Фото: "Коростенська ТГ"

Нові міста-побратими з’являються в українських громадах після початку вторгнення Росії всупереч обставинам. Програма «U-LEAD з Європою» допомагає українським громадам знайти таких партнерів у країнах ЄС та налагодити з ними сталі відносини.

Коростень на Житомирщині підписав угоду про співпрацю із литовським містом Укмерге. Громади вже обмінялись візитами своїх делегацій і вже мають перші результати співпраці.

Коростень значно постраждав від агресії росіян, місто навесні покинули понад 40 тисяч мешканців, в більшості жінки та діти виїхали за кордон та в інші регіони країни.

Окремі вулиці міста, така як Ковельська, були значно пошкоджені російською авіацією, а з жовтня від постійних атак росіян на енергоінфраструктуру в громаді перебої із постачанням електрики, тепла та води. Тому український муніципалітет налагоджує співпрацю із побратимом, аби зменшити негативні впливи війни.

Як литовське місто-побратим допомагає коростенцям, які проєкти планують реалізувати громади і як деруни об’єднали два міста, розповів Володимир Москаленко, Коростенський міський голова.

Ми спілкувались із паном Володимиром онлайн 13 грудня перед черговою атакою росіян.

Вітаю, пане Володимире, дякую що знайшли час на цю розмову, знаю, що зараз складно з електроенергією та інтернетом.

Дякую вам!

На якому етапі зараз співпраця із Укмерге?

Почну з подяки Програмі «U-LEAD з Європою», яка допомогла нам знайти партнера в Литві і налагодити комунікацію. Це важливо для громад.

Ми вже підписали угоду про співпрацю між Коростенем та Укмерге. Зробили це в онлайн-режимі в присутності членів ради Укмерге, там були також наші представники. В угоді ми прописали, чим саме будемо займатись, але зрозуміло, що ключові заходи стосуватимуться війни в Україні.

В травні Укмерге відзначав день міста, наша делегація була там. І ставлення литовців до нас було вражаючим. Українських прапорів у місті було більше, ніж литовських. Таке щемне ставлення до нас, вони дуже співпереживають і хочуть допомогти. Міський голова (Роландас Яніцкас) дуже хоче приїхати до нас, і ми готові до зустрічі, лише варто зважати на безпекову ситуацію.

Ми бували в Литві не лише в травні, кожного разу, як наші представники відвідують Польщу, вони їдуть і в Укмерге, адже це поруч. І ми їм на день міста передали зображення червоного бика, який є на їхньому гербі, та іншу символіку.

Яку саме допомогу вже надали литовці?

Зараз наша співпраця стосується гуманітарної допомоги литовців нам. Спочатку ми просили, щоб нам передали медикаменти та продуктові набори довгострокового зберігання. І ми це від них привозили. Така допомога до нас йде постійно.

Ще нам передали великий автобус, який ми віддали військовим. Коли стала проблема із енергетикою – отримали від партнерів сім генераторів по 4 кіловати. Так, вони невеликі, але вкрай потрібні. Частину ми віддали нашим військовим і в пункти незламності. Також в цій партії були окопні свічки.

Роландас Яніскас, мер Укмерге, у своїй статті на одному із українських новинних сайтів написав колонку про вашу співпрацю. В ній він, зокрема, описав плани співпраці у сфері розвитку індустріальних парків. Що саме мається на увазі?

Так і в нас, і в них є індустріальні парки. Але у литовців з енергетикою простіше. Вони мають кілька генераторних установок, і це парк на основі дерев’яного кластеру. Вже понад 10 підприємств переробляють деревину і далі будуються. Ті підприємства користуються не газовою електроенергією, а поставили установку на 10 мегават, яка працюватиме на відходах підприємств.

Ми у Коростені виділили землю під сонячну електростанцію. Планували цю роботу, але через певну неузгодженість компенсації коштів за установку сонячних панелей багато інвесторів пішли. Ми виділили дві ділянки – одна 43 гектари, інша 25 для встановлення сонячних панелей. Але через військові дії цей процес зупинився. Ми не лишаємо цю ідею, і атаки росіян на енергетичну інфраструктуру показали важливість спроможності громад забезпечувати ключові потреби самостійно.

У нас є 34 котельні на території міста, із них 7 – на альтернативному паливі. І процес модернізації триває. На сьогодні з теплом і водою проблем немає, але які події будуть далі, ми не знаємо. У нас теж були «прильоти» по енергоінфраструктурі, яка забезпечує частину області. Енергетики швидко все відновили.

Реалізація таких проєктів – це не лише гроші, це і люди. Знову ж, у своїй статті мер Укмерге Яніскас написав, що бореться, щоб українські біженці переїздили до невеликих містечок Литви. Він бореться за людський капітал. Яка статистика виїзду мешканців громади у вас і скільки повернулось людей?

Окремої статистики по Укмерге у нас немає, але є загальні цифри. У березні ми вивезли 40 тисяч коростенців. Це жінки і діти. Це була Німеччина, Чехія, Словаччина, Польща, Франція. Вивезли досить оперативно автобусами та евакуаційними потягами.

Зараз за кордоном близько 1,5 тисяч дітей, дорослих трохи менше. Але активна міграція і цифри наразі змінюються, ми можемо відслідковувати кількість дітей по онлайн-навчанню.

Які проєкти ви плануєте реалізувати спільно з литовськими друзями?

Нас цікавить їхній досвід будівництва котельні, яка працює на відходах від обробки деревини, бо в нас тут на півночі Полісся достатньо такого ресурсу і ми хотіли б його максимально ефективно використовувати.

Крім того, в країнах Балтії альтернативна енергетика розвинута і там є деякі відмінності від того, як ця сфера працює у нас. Тому нам цікавий цей досвід.

Також розвиватимемо культурну співпрацю та обмін. І тут варто відмітити, що вторгнення росіян спрацювало як каталізатор об’єднання національних культур в Україні.

Важливий емоційний зв’язок. Наші діти із центру дитячо-юнацької творчості передавали своїм одноліткам поробки і, відповідно, з Литви теж отримували подарунки.

Зараз всі зусилля спрямовані на перемогу. Кожна наша розмова зводиться до питання – як ми можемо вам допомогти? І це нас вражає. Литовці дуже позитивно ставляться до України. Муніципалітет Укмерге став нашим справжнім другом. І вони, і ми хочемо розвивати партнерські стосунки.

До вторгнення Коростень мав побратимські стосунки з містами Білорусі та Росії. Коли громада розірвала ці зв’язки і хто, окрім литовського Укмерге, з’явився?

24 лютого у нас була сесія міської ради і ми розірвали побратимські стосунки з Мозирем з Білорусі і двома містами з Сибіру в Росії. Тому що які там можуть бути побратимські відносини, якщо вони – наші вороги.

Зараз вже підписана угода з Укмерге. Місто Бурж у Франції, вони самі до нас звернулись. Прийняли до себе наших 200 жінок і дітей. Постійно тримаємо зв’язок.

Маємо побратимів у Польщі – Краснік та Поліце. Також налагодили зв’язки з молдавським містом Аненій-Ной, це біля Кишиніва. Ми зустрілись у Литві. Їздили до них 9 листопада на день міста. Наша делегація інформувала їх про дії російських військ в Україні.

Також маємо контакти з містами Великої Британії, Китаю, Японії. Але поки це лише контакти.

В місті Нагасакі мали контакти, але поки це співпраця з протидії радіації.

Сьогодні в Україні складна ситуація. І важко говорити про наш вклад у такі проєкти як співпраця Укмерге-Коростень. Але що ваша громада дає цьому проєкту?

Ми дуже вражені підтримкою литовців. Під час кожної зустрічі ми відчуваємо розуміння та прагнення допомоги. Навіть на День Незалежності України мер Роландас Яніскас привітав нас українською мовою. Наша відповідь сьогодні – у культурній площині. В Коростені традиційно проводимо фестиваль дерунів. Це сотні рецептів страви і десятки тисяч туристів. І от цього року я розповів своєму колезі, що маю традицію на день дерунів готувати на святі. І передав йому свій рецепт млинців.

Так він організував окреме свято в своєму муніципалітеті, сам готував деруни за нашим рецептом і пригощав своїх гостей. Це наша культура древлянська, яка тепер є і в литовському Укмерге.

Візит делегації з Коростеня до Укмерге у 2022 р.

Генератори від литовського муніціпалітету Укмерге для Коростенської громади

Гуманітарна допомога від Укмерге для Коростеня

Діти із центру дитячо-юнацької творчості Коростеня передали творчі вироби своїм одноліткам в литовському Укрмерге

03.01.2023
Планування діяльності закладів охорони здоров’я на 2023 рік – відповіді експертів на поширені питання
Протягом четвертого кварталу 2022 року Програма «U-LEAD з Європою» організувала та провела низку онлайн-заходів, присвячених висвітленню останніх змін у процесі реформування системи охорони здоров’я в Україні.
#громада
#охорона здоров’я
#питання
Перейти
29.12.2022
У Косівській громаді облаштовують новий шелтер для переселенців
Територіальні громади Прикарпаття продовжують працювати над розширенням житлової бази для внутрішньо переміщених осіб.
#громада
#шелтер
#ВПО
#грант
Перейти
29.12.2022
Козельщинська громада розробила інвестиційний паспорт за підтримки U-LEAD
Факторами інвестиційної привабливості громада називає свою геолокацію, природні ресурси, наявність інвестиційних об’єктів готових до використання, серед яких – земельні ділянки промислового та сільськогосподарського призначення, вільні приміщення тощо.
#громада
#інвестиційний паспорт
Перейти
28.12.2022
Дві громади з Харківщини започаткували міжнародне партнерство за підтримки U-LEAD
Мереф’янська та Первомайська міські територіальні громади досягли домовленості про співпрацю з італійськими муніципалітетами. Це стало можливим в рамках ініціативи «Мости довіри» від U-LEAD, яка направлена на допомогу громадам з України знайти партнерів серед муніципалітетів країн ЄС та налагодити співпрацю.
#громада
#міжнародна співпраця
#Італія
Перейти
28.12.2022
Громада з Одещини знайшла можливість заощадити чверть мільйона гривень завдяки участі в проєкті U-LEAD
Завдяки рекомендаціям і консультаціям, а також практичним знанням, які отримали фінансисти Маразліївської громади Одеської області під час участі в проєкті «План бюджетної стабілізації», реалізованому Програмою «U-LEAD з Європою», вдалося оптимізувати видатки місцевого бюджету в обсязі 250 тисяч гривень.
#громада
#місцеві бюджети
#заощадження
Перейти
27.12.2022
Власний ЕКО-бренд, розвиток туризму та підтримка бізнесу – як живе Синевирська громада на Закарпатті?
У Синевирській територіальній громаді, взявши курс на розвиток еко-напрямку, розпочали роботу над реалізацією запланованих заходів.
#громада
#бізнес
#еко-туризм
#бренд
Перейти
27.12.2022
Місцева економіка в умовах війни та повоєнного відновлення: 60 громад пройшли навчання від U-LEAD
В той час, як «тилові» громади потребують рішень щодо налагодження співпраці з релокованим бізнесом і створення робочих місць для ВПО, то у східних або північних областях є потреба у відбудові знищеної інфраструктури, відновлення економічної активності.
#новини
#бізнес
#громада
#економіка
#відбудова
Перейти
23.12.2022
Бережанська громада налагоджує партнерство з іспанським муніципалітетом Сафра
Українські громади продовжують знаходити міжнародних партнерів за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».
#новини
#міжнародна співпраця
#Іспанія
Перейти
16.12.2022
Калуська громада розвиває співпрацю з італійським муніципалітетом Куарту-Сант’Елена
Завдяки ініціативі «Мости довіри», яку започаткували у Програмі «U-LEAD з Європою», територіальні громади України знаходять нові партнерські муніципалітети з Європейського Союзу.
#міжнародна співпраця
#новини
#Мости довіри
Перейти
09.12.2022
Кутська громада розвиватиме співпрацю з муніципалітетом з Італії
Українські громади за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» знаходять нових партнерів з країн Європейського Союзу. Нещодавно відбулася перша онлайн-зустріч голови Кутської громади та представників італійською муніципалітету Коллезано.
#міжнародна співпраця
#новини
#Італія
Перейти
12.12.2022
«Мости довіри»: орієнтовані на практичну співпрацю
9 грудня під час саміту «Світ за Україну», що відбувся у Жешуві, Польща, заступник директора «U-LEAD з Європою» Андрей Хорват презентував ініціативу «Мости довіри». Дискусійна панель високого рівня була присвячена ролі міжмуніципального партнерства у відродженні України.
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
#новини
Перейти
08.12.2022
Роменська громада започатковує партнерство з італійським муніципалітетом міста Монреалє
Нещодавно відбулася перша онлайн-зустріч голів громад та їхніх команд за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». Під час зустрічі майбутні партнери обговорили чіткі кроки для подальшого налагодження тісного співробітництва.
#Мости довіри
#міжнародна співпраця
#новини
Перейти
15.11.2022
Муніципалітети Одещини та Італії налагоджують співпрацю
10 листопада відбулася перша ознайомча онлайн зустріч між представниками українського та італійського муніципалітетів, організована Одеським регіональним офісом «U-LEAD з Європою» в рамках ініціативи «Мости довіри».
#новини
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
Перейти
14.11.2022
Громада з Дніпропетровщини будує мости довіри з іспанським муніципалітетом Більбао
«U-LEAD з Європою» нарощує спроможності українських громад, будуючи партнерства з муніципалітетами країн Європи. Днями Новомосковська громада (Дніпропетровська область) зустрілася з партнерами з країни Басків в Іспанії, якими стали EUDEL-Асоціація баскських муніципалітетів та Водний консорціум Більбао Біскайя.
#новини
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
Перейти
28.10.2022
«Мости довіри»: Як громади ЄС та України будують партнерства
28 жовтня відбувся онлайн форум “Мости довіри між європейськими та українськими громадами задля відбудови та відновлення України”, на якому презентуватимуться партнерства громад України та муніципалітетів країн Європейського Союзу.
#новини
#міжнародна співпраця
Перейти
21.10.2022
Українські громади вивчали досвід данських партнерів із партисипативних підходів до планування
Данські колеги поділилися своїм досвідом партисипативного підходу до муніципального планування із 9-ма українськими територіальними громадами, розташованими у Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях.
#міжнародна співпраця
#Данія
#новини
Перейти
19.10.2022
Форум Солідарності з Францією
19 жовтня відбувся онлайн-форум місцевої солідарності Франція-Україна, організований у співпраці між Асоціацією мерів Франції (АМФ), Радою європейських муніципалітетів та регіонів (РЄМР), ПЛАТФОРМОЮ, а також “U-LEAD з Європою”.
#новини
#події
#міжнародна співпраця
#Франція
Перейти
11.10.2022
Соль і Солотвино: муніципальне партнерство як корисний інструмент відбудови України
Йозеф Берта, голова села Соль у Словаччині, одразу зрозумів, що він хоче співпрацювати з Солотвино у сусідній Закарпатській області України.
#міжнародна співпраця
#новини
#Мости довіри
Перейти
04.10.2022
За підтримки U-LEAD Синевирська громада розвиває співпрацю з італійським муніципалітетом Полліна
За сприяння «U-LEAD з Європою» українські громади продовжують розвивати співпрацю з міжнародними муніципалітетами.
#міжнародна співпраця
#новини
Перейти
26.09.2022
Кам’янська громада розвиває партнерство з французьким муніципалітетом Порто-Веккьо
«U-LEAD з Європою» продовжує допомагати громадам розвивати партнерства з муніципалітетами країн Євросоюзу. За сприяння U-LEAD відбулася робоча зустріч голови Кам’янської громади та мера міста Порто-Веккьо (Франція).
#Закарпаття
#новини
#міжнародна співпраця
#Мости довіри
Перейти
07.12.2021
Українські громади об'єднують зусилля та стають сильнішими - конференція U-LEAD
"U-LEAD з Європою" провела свою головну подію року – "Міжнародне експертне обговорення 2021: Партнерство для розвитку".
#Міжнародне експертне обговорення
#міжнародна співпраця
Перейти
13.09.2021
Червоноградська громада розвиває співпрацю з муніципалітетом із Словенії
Червоноградська громада 14 вересня підписала лист про наміри щодо співпраці з муніципалітетом Трбовлє з Республіки Словенія. Документ підписали голова Червоноградської міської ради Андрій Залівський та міський голова муніципалітету Трбовлє пані Маї Хвала.
#новини
#міжнародна співпраця
#Республіка Словенія
#Мости довіри
Перейти
Показати
#COVID-19 #автономія #адміністративно-територіальний поділ #Азовське море #аналітика #анонс #анонси #безпека #безпека руху #бізнес #боротьба з корупцією #бренд #велоінфраструктура #відбудова #відбудова #війна #війна #внутрішньо переміщені особи #внутрішньо переміщені особи #водопостачання #волонтерство #воркшопи #ВПО #Ґендер #гендерні аспекти #гендерні аспекти #грант #гранти #громада #громадський діалог #громадський простір #дайджест #дані #Данія #державне замовлення #державні фінанси #децентралізація #децентралізація #Дія #добровільні пожежні бригади #документообіг #Донецька область #дослідження #дослідження #еко-туризм #екологія #економіка #екстрена допомога #екстрена допомога #енергоефективність #житловий фонд #жіноче лідерство #Закарпаття #законодавство #законодавство #заощадження #Запорізька область #земельна реформа #зміни до Конституції #інвестиції #інвестиційний паспорт #Іспанія #Італія #кадрова політика #Керівний комітет #коментар #комунальне майно #комунальні послуги #комунальні служби #комунікація #кризові ситуації #кроки #кроки для спеціалістів #Кроки для старост #Лист для керівників #Магдебурзьке право #міжмуніципальна співпраця #міжнародна допомога #міжнародна співпраця #Міжнародне експертне обговорення #Міністерство цифрової трансформації #місцевий бюджет #місцеві бюджети #місцеві бюджети #місцеві вибори #Мости довіри #навчальні програми #німеччина #новини #оголошення #онлайн-візит #опалення #опалювальний сезон #організаційна структура #оренда землі #освіта #освіта #охорона здоров'я #охорона здоров’я #ПДФО #питання #підприємництво #планування #побутові відходи #податки #події #поради #ПРАВОВИЙ КУТОЧОК #правові питання #продовольча безпека #проєктний менеджмент #просторове планування #просторове планування #професійна технічна освіта #публічна політика #пункти незламності #реверсна дотація #результати #Республіка Словенія #реформа місцевого самоврядування #реформа місцевого самоврядування #розвиток спроможності #секторальні реформи #соціальні медіа #соціальні послуги #соціальні послуги #соціологічне дослідження #стала мобільність #старости #статистика #стратегія розвитку #транспорт #Трембіта #трудові відносини і організація праці #туризм #укриття #управління побутовими відходами #управління фінансами #фінанси #фінансування #Франція #харчування #Херсонська область #цифрова трансформація #цифровізація #цифровізація #ЦНАП #ЦНАП #шелтер #школи #школи